yandex
 Tasarımı Kaydet  Kapat

Blog / Makalelerimiz

Atık, problem mi yoksa kaynak mı?

Atık, problem mi yoksa kaynak mı?

Atık, yalnızca çevresel bir problem değil, aynı zamanda ekonomik bir kayıptır. Ortalamada Avrupalılar, yıllık 481 kilogram kentsel atık üretmektedir. Bu atığın büyük bir payı, geri dönüştürülür veya gübre yapılır ve daha az bir kısmı çöp sahalarına gönderilir. Atığın tümünü bir kaynak olarak kullanırken giderek daha az atık üretmek için üretme ve tüketme şeklimizi nasıl değiştirebiliriz?

Geri Dönüşüm Sektörünün Dünyadaki Genel Görünümü ve Türkiye'deki Durumu

Geri Dönüşüm Sektörünün Dünyadaki Genel Görünümü ve Türkiye

Günümüzde geri dönüşüme yatırım yapan ülkeler pek çok avantaja sahip olmaktadırlar. Öyle ki; demir, çelik, bakır, kurşun, kağıt, plastik, kauçuk, cam, elektronik atıklar gibi maddelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılması, çevre kirliliğini önlediği gibi doğal kaynakların tüketimini azaltmakta ve ekonomik anlamda büyük tasarruf sağlamaktadırlar

Kablo Geri Kazanımı

Kablo Geri Kazanımı

Kablo elektrik ve elektronik alanlarında kullanılan, üzeri yalıtkan bir madde ile kaplı, içine bir veya birden fazla metalik iletkenlerin yerleştirilmesi ile oluşmuş enerji akımı taşıma ürünüdür.

Hurda Bakır Kablolar ve Geri Dönüşüm

Hurda Bakır Kablolar ve Geri Dönüşüm

Elektrik insanlar için vazgeçilmez unsurların başında gelmektedir ve giderek elektriğe çok fazla bağımlı hale gelmekteyiz. Elektriğin kullanılmadığı bir alan yok gibidir ve her yerde elektrik kablolar vasıtasıyla aktarılmaktadır. Bu kablolar çok çeşitli ebatlarda, kalınlıklarda ve özelliklerdedir. Elektrik kablosu çok değerli metallerdir ve geri dönüşüm ile ekonomiye kazandırılmalıdır. 

Hurda Metal Borsası Nedir?

Hurda Metal Borsası Nedir?

Günümüzde geri dönüşüm ve hurda toplama işlemleri birbirinden ayrı gibi gözükse de temelde aynı mantıkla çalışmaktadır. Kullanılmayan ve atıl durumda olan eski metal eşyalardan bu metaller ayrılacak yeniden

Geri Dönüşümün Temeli Hurda Alımı

Geri Dönüşümün Temeli Hurda Alımı

Çevreci yaklaşımlar giderek fazla rağbet görmekte ve birçok firma üretim tarzlarını gözden geçirmek zorunda kalmaktadır. Geçmişte amaç sadece kolay üretim ve yüksek kar iken günümüzde bir ürünün değer kazanabilmesi

Hurda Metal Fiyatları Çok Cazip

Hurda Metal Fiyatları Çok Cazip

Günümüzde bir ürünün üretim değeri kazanabilmesi için birçok husus etken olmaktadır. Bunlardan birisi de ürünün geri dönüşüm kabiliyetidir. Eğer bir ürün geri dönüşüme ehil ise çok daha uygun bir şekilde üretim ve satış imkânı bulabilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise son zamanlarda tüm dünyada giderek artan çevreci yaklaşımlardır.

Karışımların Ayrılmasının Ülke Ekonomisine Katkısı

Karışımların Ayrılmasının Ülke Ekonomisine Katkısı

Katı atıkların ayrılmasının, sadece çevre korumaya yönelik bir çalışma asla değildir, bu atıkların ayrılmasının enerji tasarrufu, ekonomiye katkı, doğal kaynakların tasarruflu kullanımı gibi çeşitli konularda dolaylı olarak faydaları bulunmaktadır.

Alüminyumda Geri Dönüşümün Artan Önemi

Alüminyumda Geri Dönüşümün Artan Önemi

Geri dönüşüm, hurda vasfı kazanmış yarı ürün ve ürünlerin doğaya atılmayıp çevrime (ve kullanıma) alınmasını tarif eden genel ifadedir. Hurda alüminyumu yeniden değerlendirme (recycling), geri kazanma (recovery) ve yeniden ergitme (remelting) eylemleri günümüzde çok önemli hale gelmiştir.

Gemi Geri Dönüşüm Sektörü

Gemi Geri Dönüşüm Sektörü

Ülkemiz, IMO’daki büyük gayretleri sonucu oluşturulan Hong Kong Uluslararası Sözleşmesi (Gemilerin Güvenli ve Çevreye Duyarlı Geri Dönüşümü İçin Hong Kong Sözleşmesi)’ne, 26 Ağustos 2010 tarihinde, Diplomatik Konferans ile ilk imza atan ülke olarak katılım sağlamıştır.

Makale Kategorileri
Makale Arşivi

Rastgele Makaleler
En Çok Puanlananlar

En Çok Yorumlananlar

Son Makaleler
Yazarlar

En Son Yorumlananlar