yandex
 Tasarımı Kaydet  Kapat

Blog / Makalelerimiz

​​​​​​​Evsel atıkların çevre ve insan sağlığına zararları nelerdir?

​​​​​​​Evsel atıkların çevre ve insan sağlığına zararları nelerdir?

Evsel Atıkların çevre ve insan sağlığına zararları nelerdir? 

  • Tekniğine göre uzaklaştırılamayan ve depolanamayan atıklar önemli derecede çevre kirlenmesine neden olmakta, halk sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Yağışlardan sonra çöp sahalarından sızan sular toprağa geçerek yeraltı sularının kirlenmesine neden olmaktadır.
  • Çöp dökülen alanlarda koku problemleri yaşanmaktadır.
  • Tıbbi atıklar, içeriklerindeki hastalık yapıcı veya bulaştırıcı maddelerle insan ve çevre sağlığını dolaylı olarak olumsuz etkileyebilmektedir. Enfekte atıklar birçok patojen mikroorganizmalardan birini içerir. Kesiciler, patojenlerle kontamine olmuşlarsa, sadece kesik ve batmalara yol açmazlar, aynı zamanda bu yaraların enfekte olmasına da neden olabilirler.
  • Atık pillerin çöpe, toprağa, denizlere, akarsula'ra ve kanalizasyonlara atılması veya yakılmaları durumunda içerdikleri ağır metaller çevrenin kirlenmesine yol açabilmektedir.
  • Atık yağlar; su içindeki oksijeni azaltmaktadır. Su içinde atık yağla beslenen mikroorganizmalar oluşmakta ve bu mikroorganizmaları yiyen balıklar ve diğer canlılar yoluyla kanserojen maddeler insanlara ulaşmaktadır.
  • Kızartmalık atık yağlar; denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğünde su yüzeyini kaplayarak havadan suya oksijen transferini önlemekte, balıklar ve diğer canlıların ölümüne neden olmaktadır. Kızartmalık atık yağlar lavaboya döküldüğünde dren sistemine yapışarak kanalizasyon borusu içindeki atıkların boru cidarına tutunmasına, zamanla borunun daralmasına ve kanalizasyon sisteminin kullanılmaz hale gelmesine sebep olmaktadır. Kullanılmış kızartmalık yağlar önemli bir içme suyu kaynağı olan yer altı sularının kirlenmesine sebep olmaktadır.
  • Ömrünü Tamamlamış Lastikler; sivrisinek ve fareler için uygun bir üreme alanı olacağı gibi salgın hastalıkların yayılmasında da etken bir rol oynamaktadır. Bu yığınlar, günlerce söndürülmesi mümkün olmayan yangınlara neden olmaktadır. Bu yangınlarla atmosfere siyah bir bulut halinde tonlarca DİOKSİN-FURAN gibi zehirli gazlar yayılmaktadır. Atmosfere yayılan bu kirleticiler insan sağlığını direk olarak tehdit etmenin yanı sıra yakın çevredeki toprak ve suların kirlenmesine sebep olmaktadır.

Etiketler: evsel atıklar geri dönüşüm atık yönetimi evsel atıkların zararları 


Makale Yorumları (5)

Yeni Yorum Yaz
Oyla:

?
Makale Kategorileri
Makale Arşivi

Rastgele Makaleler
En Çok Puanlananlar

En Çok Yorumlananlar

Son Makaleler
Yazarlar

En Son Yorumlananlar