yandex
 Tasarımı Kaydet  Kapat

Blog / Makalelerimiz

Geri Dönüşümün Temeli Hurda Alımı

Geri Dönüşümün Temeli Hurda Alımı

Çevreci yaklaşımlar giderek fazla rağbet görmekte ve birçok firma üretim tarzlarını gözden geçirmek zorunda kalmaktadır. Geçmişte amaç sadece kolay üretim ve yüksek kar iken günümüzde bir ürünün değer kazanabilmesi için mutlaka geri dönüşüm özelliğinin bulunması gerekmektedir. Çünkü geri dönüşüme müsait olan ürünler çevreyi ve dolayısıyla dünyamızı korumaktadırlar. Dünyanın kaynakları azalmaktadır ve bu durum birçok sektörü ve endüstri kuruluşlarını tehdit etmektedir. Aslında bu durum direkt olarak tüm insanlığı tehdit eden bir meseledir. Çünkü hammadde kaynaklarında yaşanan sorunlar hem ürünlerin maliyetini artıracaktır hem de üretim şartlarını zorlaştıracaktır. Bunu için ortaya çıkan geri dönüşüm uygulamaları çok büyük bir önem taşımaktadır ki hurda alımı ile başlayan bu süreç aslında insanlığın ve dünyamızın tek kurtuluş reçetesi gibidir.

Geri dönüşüm firmaları çok basit bir mantık ile çalışan şirketlerdir. Buna göre kullanım ömrü dolmuş, eskimiş, demode olmuş, yıpranmış, kazaya uğramış ürünler ya çöp olarak atılacaktır ya da geri dönüşüm ile tekrar kullanım imkânı bulacaktır. Burada yapılacak tercih aslında dünyamızın ve çevremizin geleceğini şekillendiren bir tercihtir. Çünkü tercihimizi çöp olmaktan yana kullanırsak her atılan çöp dünyayı, toprağı, havayı, suyu biraz daha kirletecek ayrıca dünyanın hammadde kaynaklarından bira daha azaltacaktır. Bu durumda ise kısa bir süre sonra çevre kirlenmiş olacak ve endüstri firmaları çok daha pahalıya hammadde alarak bunu fiyat artışı olarak da son kullanıcıya yansıtacaklardır. Ancak hurda alımı yapan geri dönüşüm firmaları bu çöp diye tabiata atılacak olan unsurların dünyamızı kirletmesine ve hammadde kaynaklarının boş yere harcanmasına izin vermeyecektir.

Bu açıdan bakıldığında atık olan ürünlerin hurda alımı ile yeniden kazanım amaçlı olarak geri dönüşüm tesislerine gönderilmesi çok büyük bir önem taşır. Geri dönüşüm firmaları atık olan ürünleri satın alarak yeniden değerlendirme yoluna başvururlar. Bunun için ise ilk olarak faaliyet göstereceği hurda sahasını belirlemek gerekmektedir. Belirlenen hurda işleme sahasında bulunan atık ürünlerin atık toplayıcı firmalar ile tesise getirilmesi geri dönüşümün ilk aşamasıdır. Bu aşama hayati derecede önem taşır ki atıklar geri dönüşüm tesisine getirilmez ise mutlaka çöp olarak tabiata bırakılacaktır. Bunun önüne geçmek için ise mutlaka tedbirler almak gerekir ki geri dönüşüm firmaları atık toplayıcı firmalar ile bu konuda bir çalışma yürütmektedirler. Bu çalışmanı amacı tüketiciden çıkan hurda olan ürünlerin çok kısa bir süre içinde geri dönüşüm firmasına gönderilmesini sağlamaktır. Bu süreç ne denli hızlı olursa o kadar etkili bir geri dönüşüm faaliyeti gerçekleşir ve atık olan ürünler de tabiata çok daha az zarar verir. Bu amaçla çalışan firmalar hurda alımı yapabilmek için birtakım faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Hurda atıklar ve çöp taramaları bunlardan bazılarıdır.

Bununla birlikte geri dönüşüm firmalarının en çok atık alımı yaptıkları saha genellikle hurda atık sahaları ve çöplüklerdir. Çünkü buralarda çok daha fazla sayıda ve oranda atık türü ürün bulunmaktadır. Avrupa’da çok yaygın olan gerçek anlamda geri düönüşüm ise ülkemizde henüz yeni yeni tanınmakta ve kullanım alanı bulmaktadır. Atıkların ayrıştırılması da ciddi bir süreç ve geri dönüşümde önemli bir etkendir.

Etiketler: geri dönüşüm kazanım 


Makale Yorumları (1)

Yeni Yorum Yaz
Oyla:

?
Makale Kategorileri
Makale Arşivi

Rastgele Makaleler
En Çok Puanlananlar

En Çok Yorumlananlar

Son Makaleler
Yazarlar

En Son Yorumlananlar