yandex
 Tasarımı Kaydet  Kapat

Blog / Makalelerimiz

Hurda Bakır Kablolar ve Geri Dönüşüm

Hurda Bakır Kablolar ve Geri Dönüşüm

Elektrik insanlar için vazgeçilmez unsurların başında gelmektedir ve giderek elektriğe çok fazla bağımlı hale gelmekteyiz. Elektriğin kullanılmadığı bir alan yok gibidir ve her yerde elektrik kablolar vasıtasıyla aktarılmaktadır. Bu kablolar çok çeşitli ebatlarda, kalınlıklarda ve özelliklerdedir. Elektrik kablosu çok değerli metallerdir ve geri dönüşüm ile ekonomiye kazandırılmalıdır. 

Geri Dönüştürerek; %50 Daha az Enerji tüketir, %35 daha fazla Ekonomik Kazanç sağlayabiliriz

Esik binalardaki kablolar, inşaat sahalarındaki artık kablolar, çeşitli şekillerde yıkılan binalardaki kablolar tamamen geri dönüşüme uygundur. Bu kablolar geri dönüşüm sayesinde çok farklı şekillerde yeniden kullanım imkânı bulmaktadırlar. Hurda kablo geri dönüşüm yapılmaz ise çevreye zarar veren bir unsura dönüşür ki kaplamasındaki plastik ayrı bir zarar iken içindeki metal aksam da ayrı bir zarar merkezi olur. Bunun için yapılması gereken şey ise bu kabloların geri dönüşüm firmalarına sevk edilmesidir.

Bu geri dönüşüm firmaları genel olarak tüm kablolarda tasarrufta bulunurlar ki en çok tercih edilen kablo türleri ev eşyalarındaki kablolar, kurşun kablolar, bakır kablolar, kalay içeren kablolar, SWA örülü kablolar, parlak kablolar, pirinç malzemeli kablolar, pamuk örülü kablolar ve daha pek çok kablo türü geri dönüşüm firmaları tarafından işlenmektedir. Bu kablolar toplayıcı firmalar tarafında hurda kablo işleyen geri dönüşüm firmalarına getirilir ve burada bir ayrıştırmaya tabi tutulur. Çok farkı metaller içeren kabloların iyi ve doğru geri dönüşümü için mutlaka kaliteli bir şekilde ayrıştırılması gerekir. Çünkü kabloların içindeki metallerin geri dönüşüm metotları çok farklıdır. Her biri için ayrı bir işlem uygulanmalıdır. Bununla birlikte ayrışma neticesinde elde edilen kabloların etrafında kullanılan sargılar da çok farklı malzemelerden elde edilmektedir. Bunların iyi bir şekilde gruplandırılması gerekir ki bu aşamada çok hassastır.Ayrıştırma sonrası ise genellikle elde edilen bakır, gümüş ve alüminyum çok değerli madenlerdir. Geri dönüşüm sayesinde elde edilen bu metallerle birlikte hurda kablo çok ciddi anlamda maddi getirisi olan bir geri dönüşüm materyali haline gelmiştir. Bununla birlikte çok hassas olan ayrıştırma aşamasından sonra ise yapılması gereken bu metal parçaların küçük parçalara ayrılmak için kırılması ve öğütülmesidir ki ne denli iyi öğütülürse o kadar kolay yeniden kullanım kazanabilir. Bu unsurlar öğütme sonrası elde edilen metaller olarak direkt olarak da değerlendirilebileceği gibi yeniden kablo olarak da değerlendirilebilir. Her iki şekilde de çok ciddi bir maddi değer taşır ki bu sebeple en kaliteli ve en çok tercih edilen geri dönüşüm yöntemlerinden birisidir. Bu geri dönüşüm çok boyutludur ve elde edilen metalden başka plastik boyutu da vardır. PVC olarak elde edilen bu plastik kaplamaları ve sargılar da ayrı bir geri dönüşüm elemanı olarak firmalar tarafından değerlendirilmektedir. Tüm bu yönleriyle hurda kablo ekonomik anlamda çok değerli olan bir geri dönüşüm materyalidir.

Etiketler: hurda bakır geri dönüşüm recycle kablo 


Yeni Yorum Yaz
Oyla:

?
Makale Kategorileri
Makale Arşivi

Rastgele Makaleler
En Çok Puanlananlar

En Çok Yorumlananlar

Son Makaleler
Yazarlar

En Son Yorumlananlar